Hayvan Çftliği

 

Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Şundan eminim ki yazarın gerçekten yaratıcılığı ve kurgulayıcılığı ön planda olduğu kanısındayım. Buna ek olarak yazar devrin düzeniyle ilgili problemleri kalemine not etmiş. Hikayenin başında kendi özgürlükleri için direnen hayvanların, kendi cinslerine köleliği ile süren bir süreç gelişmiş. Bakıldığında geriye kalan fikir; Canlının olduğu her yerde iktidar mücadelesi ve üstünlük mücadelesi olacaktır görüşü hüküm sürebilir. Bana kalırsa bu hikayeden bana kalan 2 mesaj yer almaktadır:
1- Herhangi bir topluluğu, uğruna savaşacakları bir hikaye verirsen hiç sorgulamadan o hikaye için canlarını ortaya koyacaklardır. İş sadece o hikayeyi yaratabilmekte.
2- Bu görüşü daha çok hikaye sonunda edindim: Bazı İnsanları Her Zaman Kandırabilirsiniz, "Herkesi Bazen Kandırabilirsiniz Ama Herkesi Her Zaman Kandıramazsınız"
(Abraham Lincoln) Hikayenin sonunda iş işten geçtikten sonra da olsa kalanların gerçeği görmesi ve uğruna savaştıkları değeri aslında yitirdiklerini görmesi sağlanmıştı.

 

Kitap Hakkında

  • Kitap Adı : Hayvan Çftliği
  • Yazar : George Orwell
  • Sayfa Sayısı : 152
  • Baskı Yılı : 1945